طراحی قالب وردپرس

طراحی قالب وردپرس

 
در حال حاضر حدود ۳۳ درصد وب سایت‌های جهان توسط سیستم مدیریت محتوای قدرتمند وردپرس راه اندازی شده‌اند. این یعنی جامعه‌ی بزرگی از توسعه دهندگان که دائما در حال ارتقا این CMS هستند. چندین هزار پلاگین و قالب آماده برای وردپرس عرضه شده که تقریبا تمام آنچه یک وب سایت نیاز داشته را رفع می‌کند. با اینحال برخی از اشخاص و کسب و کارها تمایل دارند طراحی قالب وردپرس وب سایتشان بصورت اختصاصی انجام شود و از قالب‌های آماده و عمومی برای راه اندازی وب سایتشان استفاده نگردد . مهم‌ترین شاخصه یک قالب اختصاصی، سبک بودن آن است زیرا فقط کدهای ضروری و مورد نیاز وب سایت هدف درون آن تعبیه شده و خبری از کدهای اضافه نیست.

در طراحی قالب وردپرس چه پارامترهایی باید لحاظ گردد؟

معیارها و پارامترهای متعددی باید در طراحی قالب وردپرس پیاده سازی شود تا وب سایت بتواند در برابر رقیبان خود حرفی برای گفتن داشته باشد. در ادامه به مهمترین پارامترها اشاره می‌کنیم:

طراحی به سبک مدرن و واکنشگرا

با توجه به اینکه امروزه بخش زیادی از وب گردی افراد از طریق دیوایس‌های قابل حمل مانند تبلت و موبایل صورت می‌گیرد لذا لازم است رابط کاربری وب سایت وردپرسی بروز بوده و صفحات حتما به صورت واکنشگرا (Responsive) طراحی شوند.

طراحی قالب ریسپانسیو وردپرس

رعایت این نکته باعث می‌شود کاربر با هر اندازه از صفحه نمایشی به راحتی بتواند به یافتن محتوای مدنظر خود در وب سایت شما پرداخته و از سردرگمی مخاطب جلوگیری می‌شود.

رعایت اصول سئو داخلی

رعایت پارامترهای مربوط به سئو در طراحی قالب وردپرس باعث افزایش رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو می‌گردد. اگر اصول سئو به درستی روی قالب پیاده نشود به رتبه‌ی وب سایت ضربه زده و زحمات مدیریت سایت را تحت الشعاع قرار می‌دهد. معیارهای سئو از دید موتورهای جستجو مانند گوگل مدام در حال بروزرسانی بوده و لازم است جدیدترین متدها اجرا گردد.

سازگاری با انواع مرورگرها

مرورگرهای وب در برخی موارد، اِلمان‌های بکار رفته در وب سایت‎ها را به گونه‌ای متفاوت از سایر مرورگرها نمایش می‌دهند. بنابراین لازم است طراح با این جزئیات آشنا بوده و قالب وردپرس را قبل از تحویل، به طور کامل بر روی مرورگرهای مختلف تست و رفع عیب نماید.

سازگاری قالب وردپرس با مرورگرهای مختلف

درحال حاضر مرورگرهای کروم، فایرفاکس، سافاری، اوپرا و اینترنت اکسپلورر یا جایگزین آن یعنی مایکروسافت اج، بیشترین استفاده را در بین کاربران داشته و قالب وردپرس باید سازگاری حداکثری روی این مرورگرها داشته باشد.